Łowisko Janów

Zbiornik miejski „Zalew” w Janowie Lubelskim, Województwo Lubelskie.

Łowisko PZW Okręg Tarnobrzeg

Akwen

ZALEW
Janów Lubelski

gps

X: 319357.3

Y: 740461.45 

N: 50° 41′ 29.09”

E: 22° 24′ 20.68”

Położenie

Województwo: Lubelskie

Powiat: Janowski 

Gmina: Janów Lubelski

Właściciel

Urząd Miejski w Janowie Lub.

Użytkownik :    Okręg PZW Tarnobrzeg

Dominujące ryby

Karp, Amur, Lin, Karaś, Jaź, Płoć, Szczupak, Okoń, Węgorz, Sandacz, Jesiotr

Zbiornik wodny „Zalew” w Janowie Lubelskim według nomenklatury rybackiej jest zaliczane do zbiorników linowo-szczupakowych. Jego powierzchnia wynosi 30 ha. przy średniej głębokości 1,5 m. Jest to zbiornik płytki, całkowicie spuszczalny typu stawowego. Roślinność wodna wynurzona i zanurzona dobrze rozwinięta.

  • W zalewie występuje dość liczna populacja szczupaka i okonia.
  • Struktura zarybieniowa łowiska oparta jest na karpiu, linie, szczupaku i jaźu.
  • Metody połowu: dwie wędki z brzegu , spinning.
  • Na terenie przyległym do zbiornika są dwa niestrzeżone parkingi dla samochodów.

Zbiornik zalewowy przepływowy o nazwie „Zalew” zasilany ze źródlisk bijących na obrzeżach miasta Janów Lubelski, udostępniony do wędkowania 1 maja 1968 roku. W swej historii czterokrotnie przebudowywany, jego obecna powierzchnia wynosi 30 ha, a największa głębokość sięga do 3,5 metra.

Linia brzegowa mało urozmaicona, dno jest urozmaicone przez liczne przegłębienia i rowy, dobre miejscówki znaleźć można na głębokości od 1 do 3 metrów. W wielu miejscach dno wysłane jest zaczepami. Ryb można szukać wszędzie, ale wtedy trzeba wspomagać się dobrą zanętą i przynętą.

Spinningiem warto szukać ładnych okoni, jazi, szczupaków, pstrągów potokowych, tych ostatnich jest niewiele z uwagi na połączenie pośrednie zbiornika z rzeką Biała i przemieszczanie się tej ryby.

Opis okolicy

Głównym ośrodkiem administracyjnym i kulturowym jest miasto Janów Lubelski. Położenie miasta na granicy dwóch regionów fizjograficznych decyduje o atrakcyjności krajobrazowej tego terenu, o różnorodności roślinnej i bogactwie świata zwierząt. Łagodne wzgórza Wyżyny Lubelskiej z nakładającym się na nie pasmem Roztocza Zachodniego zbudowane są na podłożu wapiennym. Na skutek zjawisk erozyjnych w części roztoczańskiej wykształciła się sieć malowniczych jarów i wąwozów z zachowanymi fragmentami naturalnych lasów, z wieloma zabytkami i atrakcjami które warto zobaczyć i zwiedzić, jedną z nich jest zbiornik wodny Zalew, główna atrakcja turystyczna regionu, położony na obrzeżach miasta otoczony jest piękną okolicą kompleksu leśnego Lasy Janowskie.

Dojazd jest bardzo dobry z dwóch stron, od strony miasta ulicą Świerdzową i od strony drogi krajowej Lublin – Rzeszów ulicą Turystyczną.

Dla potencjalnych gości i turystów atrakcji jest wiele i każdy znajdzie tu zajęcie:

Dzikie przeprawy przez las

można skorzystać z wyprawy w teren na bezdroża lasów janowskich specjalnymi pojazdami do tego celu przygotowanymi

Aktywny wypoczynek na lądzie

Kto lubi wysiłek fizyczny może skorzystać z tras rowerowych i pieszych, których jest wiele i są dobrze oznakowane z uwzględnieniem ciekawych miejsc wśród leśnych miejscowości, które warto zwiedzić. Ścieżki wiją się dziesiątkami kilometrów po lasach janowskich obfitujących w urokliwe miejsca.

Aktywny wypoczynek na wodzie

Kto nie chce jeździć i chodzić może popływać sprzętem pływającym po zbiorniku lub w niedalekiej rzece Bukowa spływać kajakiem. Można również skorzystać z oferty ośrodków jeździeckich i pojeździć konno w siodle lub bryczką.

Ośrodki wypoczynkowe

W pobliżu zbiornika Zalew, znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe z dobrym zapleczem gastronomicznym, które serwują dania regionalne, a po smacznym obiedzie dla zrelaksowania oczywiście wędkowanie na malowniczym i obfitującym w ryby Zalewie.

Dodatkowe informacje

Parkowanie

Przy zalewie są dwa niestrzeżone parkingi – przy śluzie wpływowej i śluzie wypływowej obok ośrodka wypoczynkowego „DUO” 

Plaża

W niewielkiej odległości od wpływu znajduje się wydzielone kąpielisko strzeżone i plaża 

s

Wędkarstwo

Z uwagi na obowiązujące ograniczenia dotyczące wymiarów i limitu ryb oraz dotyczące połowów nocnych na łowisku przed wędkowaniem należy uważnie zapoznać się z regulaminem obowiązującym na zbiorniku wodnym